Традиционално по третпат се одржа „Љубовната чајанка“

Понеделник, 15 Февруари 2016 22:21

На 12.02.2016г. традиционално по третпат се одржа „Љубовната чајанка“ во организација на професорите од општообразовните групи, во просториите на ОСУ „Јовче Тесличков“.

Учениците се претставија со извадок од романот „Гордост и предрасуди“, и притоа постигнаа забележителен успех, а за деветтооделенците беше распишан литературен конкурс на тема: „Љубов, гордост,предрасуди...“на македонски, англиски, француски, руски и германски јазик. Одзивот беше на задоволитено ниво, а комисијата имаше навистина тешка задача, да ги одбере најдобрите. Беа доделени награди , дипломи и пофалници за учениците и менторите, а меѓу наградените ке ги споменеме првонаградените:

-Македонски јазик:Тијана Саздовска од ОУ„Блаже Конески“         ментор: Иванка Славковска

-Англиски јазик: Славица Ацева од ОУ„Васил Главинов“               ментор: Весна Крлева Глушкова

-Француски јазик: Паола Гочева од ОУ„Васил Главинов“               ментор: Нада Најдова

-Германски јазик: Амра Џигал од ОУ„Рајко Жинзифов“                  ментор:Тања Николова

-Руски јазик: Павел Јовев од ОУ„Блаже Конески“                           ментор: Снежана Иванова

Прочитано 1817 пати Последен пат изменето на Понеделник, 15 Февруари 2016 22:24