Камп на иновации

Недела, 01 Декември 2019 07:36

На 26 ноември 2019 година се одржа Кампот на иновации – натпревар на средношколци во претприемачки вештини во организација на Џуниор ачивмент Македонија во соработка со Универзитетот за туризам и менаџмент во Скопје.

На натпреварот учествуваа 13 средни училишта и се натпреварува 52 средношколци со поддршка од 13 ментори наставници од Велес, Тетово, Македонски Брод, Кочани, Свети Николе, Делчево, Кавадарци, Крива Паланка, Берово и Скопје.

Во текот на натпреварот учениците работеа во тимови, со пристап до интернет и технологија искористувајќи го своето знаење и применувајќи претприемачки вештини, а со цел да најдат иновативни одговори за зададениот предизвик.

Нашето училиште го претставуваа учениците:

Ивона Силева – III в клас, Христијан Петровски – III г клас, Александра Стевановиќ – III г клас и Магдалена Ѓорѓиева – IV а клас, под менторство на наставниците Радмила Андовска и Васко Трајковски.

Тимот ученици во кој беше дел и нашиот ученик Христијан Петровски го освои 3-то место.

Честитки!!!

Прочитано 328 пати Последен пат изменето на Недела, 01 Декември 2019 07:47