Патронен празник

Понеделник, 28 Октомври 2019 10:30

ОСУ,,Јовче Тесличков,,Велес го прославува својот Патронен празник.Делегација на училиштето положи свежо цвеќе на Спомен костурница на патронот Јовче Тесличков.Дел од активностите беше одржаната трибина на тема,,Трговија и комерцијално работење,,што ја одржа г-дин Зоран Страхилов,комерцијален референт во,,Брако,, Велес и поранешен наш ученик.На трибината учествуваа наши ученици и професори и истата побуди голем интерес кај учениците кои поставуваа прашања од темата.

По повод патрониот празник на училиштето, се одржаа спортски натпревари.Во фудбал меѓукласни натпревари,а во баскет меѓу училишни натпревари со ученици од ССОУ,,Димитрија Чуповски,,Организатори на спортските активности беа професорите по спорт Ангел Љутков и Златко Гуцев

По повод Европскиот ден на граѓанска правда,25-ти Октомври,Основниот суд Велес организираше отворен ден,на кој присуствуваа наши ученици од четврта година, заедно со директорката и професорите Васко Трајковски и Тодорка Маџарова.
Учениците беа примени од од В.Д.Претседателот на судот, Претседателите на граѓанскиот и кривичниот судски оддел и Судскиот администратор.
На учениците им беше овозможено да присуствуваат на судење во кривична постапка, а потоа и да земат учество во улога на судија, судии-поротници, обвинител, оштетен, обвинет и сл.

.Активностите продолжуваат и во наредните денови

Прочитано 330 пати Последен пат изменето на Понеделник, 28 Октомври 2019 10:41

Е-пошта: [email protected]